Viac článkov v slovenčine a češtine

Exkluzívny rozhovor: Pavel Francouz

Exkluzívny rozhovor: Pavel FrancouzEurolanche vyspovedal pred sezónou českého brankára.

Pavel Francouz prišiel do Colorada Avalanche v lete ako voľný agent. V gólmanskej hierarchii bude od začiatku zastávať pozíciu brankárskej trojky, takže ho uvidíme hlavne na novej farme Colorada Eagles. Jeho doterajšia kariéra však naznačuje, že sa to môže veľmi rýchlo zmeniť.

Pavel má za sebou účasť na piatich majstrovstvách sveta a zimnej olympiáde, ale aj na rôznych ďalších medzinárodných podujatiach. Od roku 2012 úspešnosť jeho zákrokov na klubovej úrovni neklesla pod 92 %. Za posledné tri roky sa stal raz brankárom mesiaca v KHL, dvakrát brankárom týždňa v KHL, raz si zahral v KHL All-Star Game, dvakrát po sebe mal najvyššiu percentuálnu úspešnosť zákrokov v lige a raz sa dostal do trojice najlepších hráčov českého tímu na MS. Vo víťaznej sezóne 2014/15 v ČR bol jednoznačne najlepším brankárom v krajine – najlepšia úspešnosť zákrokov v základnej časti a play-off, najviac čistých kont, najviac výhier, najlepší priemer inkasovaného gólu v play-off, MVP v play-off a najlepší brankár celej sezóny. V sezóne 2012/13 sa stal najlepším brankárom českej najvyššej súťaže. O dva roky neskôr vyhral ligový titul s Litvínovom.

V českej najvyššej súťaži hral za Plzeň, Třinec a zmieňovaný Litvínov. Posledné tri roky strávil v KHL v drese Traktoru Čeljabinsk.

V KHL jsi byl vyhlášen nejlepším brankářem sezóny, navíc podruhé v řadě jsi měl v základní části nejvyšší úspěšnost zásahů (94,84 a 94,57 %) ze všech gólmanů. Aby toho nebylo málo, jako jediný brankář a zástupce KHL ses objevil ve finální desítce české soutěže Zlatá hokejka, kde jsi nakonec obsadil šestou příčku. Po individuální stránce jistě úspěšná sezóna, ale tvůj cíl v podobě Gagarinova poháru nebyl dosažen. Jaká je tedy celková spokojenost s uplynulým ročníkem?

Z osobního hlediska jsem s uplynulým ročníkem spokojen. Hokej je ale kolektivní sport a tak jdou všechna individuální ocenění stranou. S týmovým výsledkem Traktoru Čeljabinsk jsem určitě spokojen, protože to, že jsme se dostali mezi TOP 4 týmy soutěže, je obrovský úspěch, který bych osobně klidně přirovnal k zisku titulu s Litvínovem. Do teď mě naopak mrzí, že jsme s národním týmem nepřivezli medaili z Olympiády.

Byla právě toto tvoje nejlepší sezóna v kariéře, nebo to byl tvůj poslední rok v extralize, kdy si vyhrál ligový titul?

Tohle se mi těžko posuzuje. Titul v Litvínově byla obrovská věc. Nádherný sportovní zážitek. Zároveň je to ale už nějaký pátek a tak to teď nedokážu sám porovnat s něčím jiným.

Šance dostat se do NHL přišla v tvém případě až ve věku 28 let. Čekal si vůbec, že se naskytne nebo už si ji "zavrhl"? Byl pro tebe zájem z NHL překvapením?

Nikdy jsem si nekladl přehnané cíle a tak jsem šel krůček po krůčku. Když jsem hrál v 1. lize, tak jsem snil o tom, že se posunu do Extraligy. Když jsem se tam usadil, tak jsem snil o KHL. No a potom už jsem mohl snít jen o NHL, protože žádný další cíl už není.

Před oficiálním podpisem smlouvy v Coloradu se hovořilo o zájmu tří klubů z NHL, ale údajně jsi měl nabídky také k setrvání v KHL. Z jakého důvodu sis vybral právě Avalanche?

Jednání s Avalanche proběhla docela rychle. Jednali se mnou narovinu, nesnažili se mi "mazat med kolem pusy", sdělili mi svou vizi a já jsem se s ní ztotožňoval natolik, že jsem se rozhodl podepsat. Navíc jsem měl na organizaci Avalanche jenom ty nejlepší reference.

Jak probíhaly tvé první kontakty s managementem v Coloradu? Poznal jsi již nyní nějaký rozdíl v přístupu vedení Avalanche oproti tomu v Čeljabinsku vůči tobě?

Celkově je americká mentalita dost jiná než ruská. Jednání s lidmi v Coloradu byla velmi příjemná. Nejvíce mi imponovalo chování a vystupování největší klubové legendy Joea Sakica. Byl to velký zážitek se s ním potkat osobně. Komunikace s trenéry probíhala také na nejlepší možné úrovni.

Na posledním mistrovství světa ti zkušenosti ohledně chytání v NHL předával tvůj reprezentační kolega David Rittich. Co ti prozradil?

S Davidem jsme se o tom hodně bavili. Popisoval mi svou cestu do NHL, co všechno ho potkalo a co musel překonat. Určitě to pro mě bylo přínosné setkání. I díky němu si uvědomuji, jak těžká je cesta do nejlepší hokejové ligy na světě.

V roce 1998 v zámoří působil Petr Franěk. S tímto gólmanem ses na sklonku jeho kariéry potkal během dvou ročníků v Litvínově. Franěk byl povolán po olympiádě v Naganu do prvního týmu Colorada na jediný zápas, avšak zůstal na střídačce a do hry v nejlepší lize světa nikdy nezasáhl. Probírali jste někdy jeho zkušenost se Severní Amerikou (Coloradem)?

Ano. Petr mi o tom taky dost vyprávěl ještě v době, kdy jsme spolu hráli v Litvínově. I na něho jsem si potom po podpisu smlouvy vzpomněl. Je to trošku úsměvné, protože v době, kdy jsem ho o tom poslouchal mluvit, by mě nenapadlo, že se tam někdy taky podívám.

Nemáš obavu, že by si i ty mohl strávit celý rok na farmě? Vrátil by ses pak do Evropy, nebo by si dal NHL ještě šanci?

Těžko se tohle teď posuzuje. Asi by záleželo na situaci a na tom, jestli bych cítil, že mám pořád ještě šanci. Jsem odhodlaný tomu hodně obětovat. Navíc hokej v AHL má dobrou úroveň. Může mě to posunout jako golmana zase o kousek dál.

Jaký je tvůj osobní cíl do nové sezóny?

Můj cíl je se co nejvíce přiblížit NHL.

Sám již nějakou dobu tvrdíš, že vysocí brankáři zejména v zámoří dostávají v posledních letech více prostoru. Mohlo by ti tvých 183 centimetrů překazit možnost prosadit se v NHL, nebo to nebude citelný hendikep?

Osobně si myslím, že tenhle trend v posledních letech zase trošku ustává. Každý brankář musí co nejépe využít, co má a tak když například nemáte extrémní výšku, musíte to nahradit pohyblivostí.

Byl jsi někdy ve státě Colorado nebo v Denveru? Co tě na městě nejvíce zaujalo, když si tam před nedávnem byl?

Poprvé jsem byl v USA minulý rok na dovolené v New Yorku a na Floridě. (...) Denver mě uchvátil. Je to krásné město plné dobře naladěných lidí. Líbil se mi ten klid, který tam tak nějak všude vyzařoval.

V Coloradu budeš bydlet se svou manželkou. Jak to přijala ona, že se nyní bude stahovat tak daleko? Pozvete na večeři někdy i Martina Kauta?

Karolína se na novou zkušenost moc těší. Bude to zase něco trošku jiného. O Martina se určitě rádi postaráme. Už v campu jsem mu tak trošku dělal taťku, tak jsme domluvení, že na to potom v sezóně navážeme.

Je o tobě známo, že jsi vášnivým pilotem. Už sis v Denveru prohlížel nejbližší runwaye, nebo na tento tvůj neobvyklý koníček nebude během sezóny čas?

Hned u tréninkového centra Colorado Avalanche je přistávací dráha lokálního letiště, takže jsem to měl na očích od prvného dne. Moje pilotní kariéra však s ruským angažmá musela ustoupit do postranní. Doma jsem byl vždycky tak měsíc v roce a většinou doháněl všechny resty, které se během sezóny nahromadily, takže na létání nebyl čas. V USA zůstanu zřejmě jen u kochání.

Jan Hejda a Milan Hejduk žijí v Coloradu. Už jste stihli prohodit pár slov? Řekli ti něco o Avalanche? O zemi?

Milana Hejduka jsem konkaktoval před development campem a on byl zrovna v tom termínu doma v Čechách. Domluvili jsme se, že se spojíme a třeba i potkáme, až budeme v Denveru před sezónou. Honza Hejda se na nás přijel podívat do Lovelandu, kde jsme hráli přátelský zápas. Bylo fajn ho potkat, seznámit se s ním. Dal nám na sebe kontakt, že se na něj můžeme kdykoliv obrátit.

Jak to vypadá, když se Evropan stěhuje do USA?

Stěhování už moc neprožívám, jsem zvyklý na kočovný způsob života. Navíc v Americe člověk sežene absolutně všechno.

Oficiální brankářskou dvojkou Avalanche jsou Semyon Varlamov a Phillipp Grubauer. Znáš se z některým z nich osobně? Pokud ano, kdy jste se naposledy setkali? Jací jsou to brankáři?

Osobně ani jednoho neznám. Ale samozřejmě jsem oba dva sledoval dlouhá léta v NHL. Oba dva už jsou stálice mezi brankáři a já je ohromně respektuji za to, co už v hokeji dokázali.

Jaká je tvá rada pro mladé brankáře, kteří nebyli ještě draftován do NHL a mohou být trochu zklamáni? Vyplatí se stále bojovat, i když už nemají 20 let?

"Nikdy se nevzdávej!" To je rada, kterou bych neadresoval jen mladým brankářům, ale všem lidem i do normálního života.

Rozhovor vznikol pred začiatkom sezóny.

Foto: sport.cz, tyden.cz, coloradoavalanche.com


Eurolanche.com, Worldwide, eurolanche@eurolanche.com
03/10/2018 - 10:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."